خانه / سلامت و سبک زندگی / بیماری ها، پیشگیری، درمان / علت صدای زانو هنگام راه رفتن
سقف کشسان

علت صدای زانو هنگام راه رفتن

علت صدای زانو هنگام راه رفتن

وقتی ورزش میکنیم خیلی مشنوم برخی از افراد میگویند مفصلم صدا می دهد حتی خود من مفص شانه ام هنگام انجام برخی از حرکت ها صدا می دهد معمولا در جواب آنها گفته مشود اگر با درد توام نیست مشکلی ندارد برای همین این مطلب بسیار برایم جالب توجه بود و به همان جواب رسیدم:

صدا دادن مفصل دلائل متعددی دارد و الزاماً نشانه‌ی بیماری مشخصی نیست. شایع‌ترین علت صدا کردن مفصل، اصطکاک یک وتر بر روی وتر دیگر یا یک رباط است، وقتی افراد هنوز جوان و در حال رشد هستند وترها، رباط‌ ها و استخوان‌ها به نسبت‌های متفاوت رشد می‌کنند که این مسئله سبب صدا دادن مفاصل بدن می‌شود.

علت صدای زانو هنگام راه رفتن

با بالا رفتن سن و نازک شدن غضروف‌های اطراف مفاصل، رباط‌ها و وترهای مفاصل بر روی هم برخورد کرده و صدا می‌کنند.

البته دلایل دیگری نیز برای صدای مفاصل وجود دارد به عنوان مثال زمانی که وترها و رباط‌ ها درازتر و کشسان‌تر از معمول هستند، مفصل بیش از حد حرکت می‌کند و صداها بیشتر می‌شود.

مفصل اغلب انسان‌ها به ‌طور معمول در دوران رشد نرم‌ است و غیر از اصطکاک رباط‌ها و وترها بر یکدیگر، تنها دلیل دیگر پیدایش ناگهانی حباب‌های نیتروژن در بافت‌های مفصل در هنگام حرکت است به طوری که تعدادی دانه‌های ریز در مفصل قرار دارند.

در صورتی که بدون هیچ دلیل و بدون وجود درد، قرمزی، تورم و آسیب ‌دیدن، مفصل شروع به صدا دادن کند، لازم نیست کار خاصی انجام دهیم. در غیر اینصورت به پزشک مراجعه کنید و پشت گوش نیندازید.

بازنشر: سلام بانو

منبع اصلی سایت پزشکان بدون مرز

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *