خانه / ورزش / نکات ورزشی / ۵ اشتباه بزرگ در انتخاب کفش مناسب ورزشی
سقف کشسان

۵ اشتباه بزرگ در انتخاب کفش مناسب ورزشی

کفش مناسب ورزشی

در تمرینات ورزشی خود بدون کدوم وسیله نمی تونید زندگی کنید؟ موزیک پلیر؟ بطری آب؟ گرمکن؟

تنها وسیله مهمی که واقعا جزو برنامه تمرینات ورزشیتون مثل دومیدانی، ایروبیک، پیاده روی، تنیس، بسکتبال هست یک جفت کتونیه مناسب است.

 

۱ هرچی که دستتون اومد و بپوشید!

 

"بزرگترین اشتباهی که افراد هنگام شروع به دویدن، پیاده روی یا کلا ورزش های مختلف می کنند این است که برن سراغ کمدشون و یک جفت کتونیه کهنه بکشن بیرون و بپوشن"

اما چه طوری کفش مناسب را برای تمریناتتون انتخاب کنید؟( قبلا در مورد چگونگی انتخاب کفش مناسب  برای دویدن در اینجا پرداخته ایم )

با وجود انواع کفش هایی که زیر مجموعه کتونی هستند مثل، کفش های مخصوص دویدن، بسکتبال ، تنیس و …این فرضیه که شما می توانید آنها را هم برای تمریناتتون و هم برای اداره و سر کار ازشون استفاده کنید اشتباست.

 

۲ انتخاب کفش درست–برای تمرینات غلط

 

ابتدا، شما باید کفشی که مناسب برای تمریناتی است که انجام می دهید انتخاب کنید. این خیلی مهم است.

کفشی که برای دویدن ساخته شده از کفشی که برای بسکتبال یا تنیس ساخته شده از بسیاری جهات متفاوت تراست.

"کفش های مخصوص دومیدانی پایداری جانبی ندارن چون شما هنگام دویدن پاهایتان را به طرفین حرکت نمیدهید."

"شما فقط به جلو حرکت می کنید، و کفش های مخصوص دویدن پاهایتان را فقط در گام های دو حمایت می کنند و ثابت نگه میدارند. کفش های بسکتبال و تنیس هر دو از پهلو ها هم پای شما را ثابت نگه می دارند، چون شما حین انجام این ورزش ها پاهایتان را بسیار این پهلو به آن پهلو می کنید."

حتی کفش های پیاده روی هم با کفش های مخصوص دویدن متفاوت اند.

"دونده ها بیشتر روی  پنجه های پایشان فرود می آیند در حالیکه در پیاده روی بیشتر روی پاشنه  ضربه وارد می شود، بنابراین برای دومیدانی شما به کفش هایی احتیاج دارید که بیشترین انعطاف را در پنجه داشته باشد،درحالیکه در پیاده روی پاشنه ی کفش باید سفت و محکم باشد تا پاشنه ی پایتان را حمایت کند."

در اینجا این پرسش مطرح می شه که نمیشود یک کتونی چند منظوره(cross-trainer) گرفت و ازش برای همه چی استفاده کرد؟ جوابش خیر است.

کتونی های چند منظوره تا قبل از بو جکسون Bo Jackson)) وجود نداشتند، وی هم فوتبال و هم بسکتبال در حد حرفه ای بازی می کرد( کمپین تبلیغاتی Bo Knows را بخاطر دارید؟ این کمپین تبلیغاتی در سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰ برای تبلیغ کتونی های چندمنظوره ی نایک تشکیل شد)

"قبل از جکسون ما به این کفش ها ، کتونی می گفتیم بعد از او نایک با یک کمپین تبلیغاتی اومد و حالا بهشون کفش های چند منظوره می گن. اونها مخصوص نیستند. مقداری ثبات جانبی دارند بنابراین می توانید گاهگاهی با بچه هاتون بسکتبال بازی کنید یا یکی دو مایلی هم بدوید اما برای یک نوع فعالیت خاص خوب نیستند."

البته برای کسانی که خیلی تخصصی نیستند و دو، پیاده روی، تنیس، یا هر ورزش دیگری انجام میدهند اما نه به طور حرفه ای و گهاهی به باشگاه می رن این نوع کفش ها بهترین انتخاب است.

"با یک کفش چند منظوره خوب  میتونید روی تردمیل کار کنید یا روی آسفالت پیاده روی کنید ، آهسته بدوید"

برای انتخاب کفش چند منظوره خوب به این موارد توجه کنید:

  • پاشنه ای سفت داشته باشد.
  • به خوبی از پایتان حمایت کند و به راحتی نتوان خمش کرد.
  • سبک باشد.

اما اگر ورزشی را به طور خاص (بیش از ۲-۳ بار درهفته انجام میدهید) باید کفش های مخصوص ورزشی تهیه کنید.

 

۳ به کفشهایتان بیش از اندازه علاقه مندین

 

"کفش های تمرینتون باید کفش های تمرینتون باشن نه کفش گشت و گذار دور شهر. " کفش های خود را جدا کنید یه کفش برای تمریناتتون بگذارید و یک کفش جداگانه برای بیرون رفتن. برخی کفش ها برای تمرین کردن مناسب نیستن و به پاها آسیب می زنن اما ظاهر خوبی دارند و شما دوستشون دارید آنها را برای بیرون رفتن بگذارید.

 

۴ برای مدت طولانی بهشون علاقه دارید

 

اشتباه بزرگ دیگر این است که وقتی یک کفش خوب ورزشی می خرید آنها را به موقع تعویض نمی کنید.

"این اشتباه است که فکر می کنید وقتی باید کفش جدید بخرید که این کفش هایتان ظاهرشون خراب شده باشن. بعد از مدتی کفش اون خصلتی که داشت را از دست می دهد و شما در زانو ها، ران، و کمرتون احساس درد می کنید."

برخی متخصصان معتقدند که دونده ها بعد از هر ۳۰۰ تا ۵۰۰ مایل باید کفششان را تعویض کنند. اگر شما دونده حرفه ای نیستید، یا دو رشته اصلی شما نیست، شما حداقل باید سالی یکبار کفش ورزشیتان را تعویض کنید.

"اگر طبق روتین خاصی هر روز ورزش نمی کنید سالی یکبار ولی اگر هر روز ورزش می کنید بهتر است هر ۶ ماه آنها را عوض کنید."

و هر سال سایز کفش خود را چک کنید.

و سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا همه به ارتز (کفی ها یا کفش های طبی)نیاز دارند؟خیر فقط برای برخی آسیب ها و انواع پا به تشخیص متخصص.

 

۵ خودتان به تنهایی کفش مناسب را انتخاب کنید

 

با اینکه خودتان مدت طولانی است که ورزش می کنید و می دانید دقیقا چه نوع کفشی مناسب خودتان است این اشتباه است که به مغازه بروید و چند جفت کفش امتحان کنید و یکی را بخرید و بیرون بیایید.

بهتراست وقتی به مغازه کفش های ورزشی می روید از نظر متخصصین آنها استفاده کنید. باتوجه به رزومه ورزشی شما و ارزیابی که از پای شما می کنند می توانند کفش مناسب شما را بهتون معرفی کنند.

 

منبع : سایت webmd.com برگردان توسط سایت www.salambano.com

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

۳ دیدگاه ها

  1. متشکرم مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *