خانه / سلامت و سبک زندگی / گل بنفشه , خواص گل بنفشه , نحوه استفاده از گل بنفشه
گرفتن مدرک

گل بنفشه , خواص گل بنفشه , نحوه استفاده از گل بنفشه

گل بنفشه , خواص گل بنفشه , نحوه استفاده از گل بنفشه

 با این که بشر از بدو خلقت خود با مواد خوراکی سروکار داشت و از آنها استفاده کرده، ولی چنانچه باید و شاید به اهمیت آنها پی نبرده و به دلیل ناآشنایی، آنطور که باید نتوانسته از خوارکی ها بهره مند گردد .

گل بنفشه

ما دراین نوشتار ابتدا گل بنفشه را معرفی نموده و سپس شما را باخواص آن آشنا خواهیم کرد .

تاب بنفشه می دهد، طرهٔ مشک سای تو؛

 

پردهٔ غنچه می درد، خندهٔ دلگشای تو

گل بنفشه

گل بنفشه دو قسم است ۱ – بنفشه معطر ۲ – بنفشه سه رنگ
بنفشه معطر در حاشیه جنگلها بیشه ها و کنار جویبارها مى روید و چون گلهاى آن در طب زیاد مصرف مى شود بعضى هم آنرا مى کارند و از اسانس ‍ آن در عطر سازى استفاده مى کنند.
برگهاى گل بنفشه معطر، کامل و بزرگ و به واسطه دمبرگ بزرگى به ریشه متصل است و ریشه آن پر مو و رشته رشته است ، و ساقه ندارد و برگها و گل آن مستقیما از ریشه در مى آید وقتى بنفشه در کنار جویبارها و بیشه ها به گل مى نشیند پیام آور بهار است .
شما گل و برگ بنفشه را در فروردین با دقت بچینید و سعى کنید روى هم انباشته نکنید، بلکه آنرا در سبدى بصورت طبقات نازک بریزید و در جایى که هوا عبور کند بگذارید تا خشک شود گل بنفشه سه رنگ در ایران بنام بنفشه فرنگى معروف است و در نواحى شمال ایران که هوا مرطوب و از نظر آب و هوا چون کشورهاى اروپایى است میروید.
بنفشه سه رنگ به حالت وحشى مى روید و گلها و برگ آن کوچکتر از بنفشه اى است که مى کارند گلهاى بنفشه سه رنگ از اواسط ماه فروردین پیدا مى شود و تا ماه مهر دوام مى آورد و در گلهاى آن رنگ بنفش سیر و سفید و زرد دیده مى شود و هر گیاه پنج گلبرگ دارد.

گل بنفشه چه دارد؟

((تمام قسمتهاى گیاه بنفشه مخصوصا ریشه آن داراى ویولین است ، طبق آخرین تجربه هاى علمى که روى گیاه بنفشه بعمل آورده اند معلوم شده است بنفشه داراى موسیلاژ، آسید سالیسیلیک ، ماده رنگى ، معلوم ، قند ایرون ، آسید مالیک و ویولین مى باشد))

اسلام و بنفشه  

براى بنفشه در اسلام دو مصرف دیده مى شود.
۱ – مصرف داخلى ۲ – مصرف خارجى
درباره مصرف داخلى آن پیامبر اکرم (ص ) مى فرماید: لو علم الناس ما فى البنفسج لحسوه حسوا
اگر مردم مى دانستند خداوند در بنفشه چه خواصى قرار داده است از آن بسیار مى خورند.
((بنفشه اگر تازه باشد شکم را استراحت مى دهد، صفرا را کم مى کند، سینه را پاک کرده و آنژین را درمان مى کند، شما وقتى بنفشه را براى درمان برونشیت ، سیاه سرفه ، گریپ ، میگرن ، زکام ، و یا اختلالات کلیه مصرف مى کنید فوائد آنرا مشاهده خواهید کرد.
در پزشکى جدید برگهاى بنفشه را براى درمان سرطان ، داروى موثرى مى دانند و در حال حاضر مشغول مطالعه درباره آن هستند، در سال ۱۹۰۵ یک پزشک انگلیسى به نام (گوردون ) اعلام داشت که بنفشه را خیسانیده و آن را به عنوان مصرف داخلى و خارجى به کار برده و ناراحتى دمل هاى دردناک را آرام و حجم آنها را کم کرده است ))
و مى بینیم پیشوایان اسلام در مورد درمان بیماریها به وسیله بنفشه دستوراتى داده اند، از جمله امیر المومنین (ع ) مى فرماید:
اکسروا حر الحمى بالبنفسج و الماء البارد
حرارت تب را بوسیله بنفشه و آب خنک از بین ببرند.
((پیروان مکتب بقراط حکیم ، بنفشه را براى سردرد، آفتاب زدگى و بیماریهایى عفونى همراه با تب و لرز تجویز مى کردند.
((نیمر)) و ((لوکل )) با موفقیت ، بنفشه را در معالجه برو نشیت بکار برده اند
درمان برونشیت (410)
((جوشانده گل بنفشه خشک را با عسل ، شیرین کنید و هر روز سه تا پنج بارو هر بار یک فنجان از آنرا بنوشید))
مصارف استعمال خارجى بنفشه نیز فروان است و براى درمان انواع آنژین ، برفک ، خون ریزى لثه و امراض پوستى ، به کار مى رود.
((درمان آنژین ۳۰ تا ۵۰ گرم گل بنفشه خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوى آنرا روى آتش بگذارید تا به جوش آید، سپس آتش ‍ را خاموش کنید و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند تادم بکشد بعد آن را به عنوان دواى غرغره مصرف کنید.
براى درمان برفک نیز به همین طریق باید از گل بنفشه استفاده نمود و اگر برفک در دهان است آن را غرغره کنید و اگر درجاى دیگر است مانند محلول شستشو مصرف نمایید .
و نیز با همین جوشانده اگر روزى دو بار دهان را شستشو دهید تحریکات لثه ها را متوقف مى کند و آنها را محکم مى سازد و در نتیجه دیگر دچار خونریزى لثه ها نمى شوید))

طرز استفاده از گل بنفشه و مقدار مصرف :

دم کرده : مقدار ۵ گرم از گل بنفشه خشک و یا ۵۰ گرم از گل تازه ی بنفشه را دریک لیترآب دم کنید ( درموقع تهیه نباید زیاد جوشانده شود چون از اثر آن کاسته می شود ) .

شربت : 4 تا ۲۰ گرم  گیاه کامل ( گل و برگ و ریشه ) را در ۲۵۰ گرم آب خیس کرده و ۱۲ ساعت بگذارید خیس بخورد سپس با کمی شیروقندمخلوط کرده بجوشانید تا به یک سوم تقلیل یابد) .

پودر: گل خشک شده را ساییده و بعد از صاف کردن دم کرده ی گل مقداریک قاشق مرباخوری ازآن را روی دمکرده ریخته ( بصورت خام و پخته ) برای رفع سرفه و تب به بیماربخورانید .

روغن : 150 گرم گل بنفشه را در ۴۵۰ گرم روغن کنجد کمی حرارت داده و سپس به حال خود می گذاریم بعد از چند روز صاف کرده و مجددا همین مقدار گل بنفشه به آن می افزاییم و کمی حرارت داده ، این عمل را آن قدر ادامه می دهیم تا روغن کاملا رنگ و بوی بنفشه را بگیرد .

دانه : 6 تا ۱۰ گرم دانه را در ۱۵۰ گرم آب خیسانده و میل نمایید .

لازم به ذکر است که زیاده روی در خوردن گل بنفشه ممکن است باعث سنگینی معده و آشفتگی حال شده و موجبات ضعف را فراهم آورد که دراین صورت باید از انیسون ( بادیان رومی ) استفاده کرد . همچنین مصرف زیاد آن به تهوع و استفراغ منجر خواهد شد .  

هشدار سلام بانو: دوستان و علاقه مندان به شخصه مسئولیتی در قبال استفاده شما ندارم این مطلب صرفا جهت آگاهی است! برای مصرف حتما با اهل فن مشورت کنید! نه این مطلب کلا هر مطلبی که مطالعه میکنید! به خصوص خوراکی ها و موادی که به سلامتی تان مربوط است! سلامتی تان را جدی بگیرید که نعمتی بزرگ از جانب خداست! هر ماده مفیدی شاید برای بدن شما مضر باشد! این به بدن شما بستگی دارد مثل حساست! یک ماده مفید به یک بدن نمیسازه و تولید حساسیت میکنه و گاها باعث مرگ میشه! سلام بانو خود درمانی را توصیه نمیکنه! این هشدار را جدی بگیرید!

منابع:

ویکی پدیا

تبیان

وبلاگ گیاهان دارویی

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

۳ دیدگاه ها

  1. بسم الله الرحمن الرحیم برای تهیه روغن بنفشه نباید آن را حرارت داد این کار درستی نیست

    • سلام

      منظور حرارت بالا نیست. صرفا گرم شدن و ترکیب مواد هست. ضمن اینکه در مطلب ذکر شده قبل از استفاده حتما از متخصصین امر پرسش شود. ولی تا جایی که من بررسی کردم، گرم کردن هر روغنی مشکلی نداره. حرارت بالا روغن رو زیانده می کنه.

      ممنون از تذکر جنابعالی

  2. سلام…. از همین گلهای بنفشه که توی باغچه میکاریم میشه استفاده کرد؟ اگه پاسخ مثبت هست از همه رنگها میشه استفاده کرد یا فقط از رنگ بنفش؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *