خانه / آشپزی و تغذیه / کلم بروکلی و پوکی استخوان
سقف کشسان

کلم بروکلی و پوکی استخوان

کلم بروکلی

پوکی استخوان

پوکی استخوان یا استئوپورز یک اختلال اسکلتی است که به موجب آن استحکام استخوان ها کاهش می یابد و باعث شکستگی استخوان در فرد مبتلا می شود. این بیماری در دوران یائسگی زنان بسیار شایع است. در مردان نیز پوکی استخوان وجود دارد.

علل پوکی استخوان

علت آن می تواند کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دی و استعمال سیگار باشد. اگر بدن دچار کمبود مواد معدنی باشد این مواد را از بافت استخوانی دریافت می کند که در طول زمان سبب می شود بافت استخوانی دچار کمبود این مواد شود و پوکی استخوان بروز کند. با بالاتر رفتن سن نیز تخریب بافت استخوانی ممکن است سبب این عارضه در کهنسالی شود. برخی از بیماری ها نیز مانند دیابت، آرتریت روماتوئید، کم کاری غدد جنسی، پرکاری تیروئید و بیماری کوشینگ و استفاده از داروهایی مانند کورتن، فورزماید، فنیتوئین، هپارین، و لووتیروکسین نیز در طول زمان باعث پوکی استخوان می شوند. عوامل دیگری نیز در ابتلا به پوکی استخوان دخیل هستند مانند کمبود وزن ، کم تحرکی عوامل وراثتی و اعتیاد به الکل .

پیشگیری

 تحقیقات نشان می دهد با خوردن کلم بروکلی و ماست می‌توان به روند تشکیل استخوان سرعت بخشیده و از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

بروکلی دارای ویتامین C، K و نیز سرشار از پتاسیم و کلسیم بوده و مانند شیر و پنیر از مواد غذایی استخوان ساز هستند. طبق نتایج  بدست آمده از تحقیقات، مصرف ویتامین C و k سبب تقویت و افزایش تراکم استخوان می‌شوند.  پتاسیم اثر اسیدهای متابولیک را که باعث از دست دادن استخوان می‌شوند، کاهش می‌دهد.

همچنین ماستی که از شیر گاودرست شده باشد سرشار از کلسیم و پروتئین بوده و عامل مهمی در استخوان‌سازی محسوب می‌شود.

البته گفته می شود افرادی که دارای پوکی استخوان هستند نباید به مقدار زیاد قهوه بخورند زیرا قهوه مانع  جذب کلسیم در بدن می‌شود و این امر احتمال بروز پوکی استخوان را زیاد میکند.

متخصصان تغذیه پیشنهاد می دهند سه بار در هفته  کلم بروکلی را در برنامه غذایی خود قرار دهید ولی ماست را هر روز .

البته لازم به توضیح است کلم بروکلی در پیشگیری از سرطان نیز موثراست. زیرا بروکلی حاوی سولفورافان است که به میزان قابل توجهی تعداد،اندازه و میزان تکثیر سلول های سرطانی را کم می کند. و ایندول موجود در آن استروژن اضافی را که باعث رشد تومورهاست، خنثی می‌کند.  همچنین ویتامین‌های ا ، ای و ث در کلم بروکلی سبب شده تا از بروز بیماری‌هایی نظیر آلزایمر، بیماری‌های قلبی، آرتریت، التهاب مفاصل و کم‌خونی پیشگیری کند و مقدار بالای فیبر غذایی موجود در آن برای افراد دیابتی بسیار مفید است.

هنگام خرید کلم بروکلی باید به ساقه‌های ایستاده با رنگ سبز دقت کرده و از خرید آن با رنگ زرد خودداری کنید. 
قابل ذکر است مواد ضدسرطان موجود در جوانه‌های کلم بروکلی در مقایسه با بروکلی رسیده بیشتر است.

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

این مطلبم ببینید

لزوم مصرف قارچ خوراکی

قارچ خوراکی و خواص قارچ

قارچ خوراکی و خواص قارچ  قارچ خوراکی ماده غذایی سالم ، لذیذ و سرشار از ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *