خانه / سلامت و سبک زندگی / رژیم غذایی / کاهش وزن سالم و نکات رژیمی (بخش ششم)
سقف کشسان

کاهش وزن سالم و نکات رژیمی (بخش ششم)

 کاهش وزن سالم و نکات رژیمی

نکته ی ۵  رژیم غذایی سالم و کاهش وزن: زیاده روی در خوردن غذاهای مورد علاقه

فکر نکنید خوردن برخی مواد غذایی بدون محدودیت است

اگر شما خوردن گروه غذایی را منع کنید طبیعی است که تمایل بیشتری برای خوردن آنها خواهید داشت.پس به جای اینکه خودتان را از خوردن مواد غذایی ناسالمی که دوست دارید منع کنید ، آنها را کمتر بخورید.

رژیم هایی که شما را محروم می کنند از خوردن در حقیقت شما را به سمت شکست سوق می دهند: انقدر به خودتان گرسنگی می دهید تا ناگهان منفجر می شوید و شروع به خوردن می کنید. و تمام زحماتتان را بر باد می دهید.

برای اینکه کاهش وزن موفقی داشته باشید و بتونید همان را نگهدارید لازم است یاد بگیرید غذاهایی که دوست دارید را بخورید بدون آنکه زیاده روی کنید.

نکاتی برای لذت بردن از غذا بدون زیاده روی در آن

·         غذایتان را با غذاهای سالم همراه کنید. شما می توانید غذاهای پرکالری را که دوست دارید بخورید مثل ، بستنی، سیب زمینی سرخ کرده ، کیک، شکلات. رمزش در این است که مقدار کمی از آنها را با گزینه کم کالری دیگری ترکیب کنید و میل کنید. برای مثال به بستنی خود توت فرنگی اضافه کنید یا کرفس و هویج را به همراه سیب زمینی سرخ کرده بجوید. (البته تاکید می کنم یک کاسه پر بستی با توت فرنگی فایده نداره ها بگید من همراهش میوه خوردم!!! مقدار کمی بستنی را همراه میوه بخورید! یک بشقاب پر سیب زمینی سرخ کرده نه!!!! کم تر از همیشه!! )

·         خوردن غذاهایی که دوست دارید را زمانبندی کنید. ذات ما این است که به هر چیزی عادت می کنیم پس از این مزیت استفاده کنیم.یک زمان مشخصی را به پذیرایی از خودمون اختصاص بدیم برای مثال ، هر روز بعد از ناهار یک عدد شکلات کوچولو میل کنید، یا هر جمعه بعد از ظهر یه برش کوچک چیزکیک . اگر شما برای پذیرایی خودتان از غذاهایی که دوست دارید زمان تعیین کنید و روی  برنامه برای خودتان مهمانی بگیرید دیگر در بقیه اوقات لزومی ندارد به آنها فکر کنید و با نخوردنشان و یا حتی خوردنشان و عذاب وجدان بعدش به خودتان سختی دهید.(خیالتون راحت که مثلا جمعه بعد از ظهر سیب زمینی سرخ کرده می خورم اونم با سس البته فراموش نشه مقدار کم به همراه غذایی سالم که جلوی زیاده رویتان را بگیرد)

·         در خوردن غذاهای مورد علاقه تان سعی کنید زیاده رویتان را کم کنید. راه هایی را برای کم کردن شکر، چربی یا کالری هنگام خوردن غذاهایی مورد علاقتون پیدا کنید. دورچین آنها را حداقل از بین مواد غذایی کم کالری انتخاب کنید.

·         کلیه حواستان را مشغول کنید نه فقط حس چشاییتان را. به جای اینکه به سرعت غذایتان را بجوید و قورت دهید می توانید زمانی که میان وعده می خورید میزی زیبا بچینید، شمع روشن کنید، موزیک دل نوازی بگزارید .بیشترین لذت و آرامش را به خودتان دهید غذایی که می خورید بو کنید و آرام بجوید و از خوردن لذت ببرید.

گای وقت ها لازم است خودمان را مهمان کنیم و غذایی که دوست داریم بخوریم لزومی ندارد حین خوردن آن احساس گناه کنید! اگر مقدار کنترل شده ای از آن را به همراه غذاهای سالم دیگر در زمانی مقرر مصرف کنید هیچ جای نگرانی نداشته باشید.

 دقت کردید اگر یک سال باشد که همرگر نخورده باشید و اصلا به یادش هم نباشید ولی به شما بگویند از امروز باید همرگر را از لیست غذایت حذف کنی!!! تمام وقت به همرگر فکر خواهید کرد و بالاخره بعد از یک هفته کلنجار به نزدیکترین رستوران رفته و در حد ترکیدن همبرگر می خورید و بعد آخیش!!! در صورتی که اگر این ممنوعیت نبود اصلا شاید تا سال بعد هم حوس همرگر نمی کردید!هیچ وقت خود را از خوردن منع نکنید. کم بخور همیشه، بخور شعار خوبی است.

ایجاد تعادل در خوردن گروههای غذایی

بخش پنجم

بخش چهارم

بخش سوم

بخش دوم

بخش اول

پایان بخش ششم، این مطلب همچنان ادامه دارد…

گردآوری www.salambano.com تنها با ذکر منبع مجاز به نشر مطالب می باشید

 خواهشمندیم شئون حرفه ای را رعایت فرمایید.

 باتشکر

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

این مطلبم ببینید

رابطه چاقی و بی خوابی

بهبود کیفیت خواب افراد چاق با کاهش وزن

بهبود کیفیت خواب افراد چاق با کاهش وزن  باز هم یکی دیگر از عوارض چاقی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *