خانه / سلامت و سبک زندگی / رژیم غذایی / کاهش وزن سالم و نکات رژیمی (بخش سوم)
سقف کشسان

کاهش وزن سالم و نکات رژیمی (بخش سوم)

 کاهش وزن سالم و نکات رژیمی

بخش سوم، ادامه ی سری مطلب کاهش وزن سالم و نکات رژیمی 

نکته ی ۲  رژیم غذایی سالم و کاهش وزن: از روی احساسات غذا خوردن رو متوقف کنید!

ما همیشه فقط برای رفع گرسنگیمون غذا نمی خوریم، اگر اینطور بود که هیچ کس اضافه وزن پیدا نمی کرد. گاهی وقت ها ما برای رهایی از استرس و تسلی دادن به خودمون غذا می خوریم. نتیجش این است که گرم به گرم اضافه میکنیم. ( حوصلمون سر میره، شب بیخوابی زده به سرمون، میخواهیم یه کاریو انجام ندیم، تلویزیون ببینیم، فرار از درس و … میریم در یخچالو باز میکنیم!!!! تمام مواردی که گفتمو خودم رفتم سراغ یخچال شما چی؟ )

اهمیت توقف احساسی خوردن را دست کم نگیرید. محرک های احساسی که شما را وادار به زیاد خوردن می کنند را در خودتان تشخیص دهید و آنها را با انتخاب های سالم تر جایگزین کنید. نتیجش را در تلاشی که برای کاهش وزن خودتان می کنید خواهید دید. ( در یخچال رو باز کردی می تونی سیب بخوری! وای من که گاهی اعصابم خورده دلم می خواهد دهنم کار کنه تو یخچال مادرجان هویج پوست کنده گذاشته سریع میرم یکی بر میدارم گاز زدن، بعدش دیگه حال جویدن ندارم)

برای شروع توجه کنید که چطور و کی غذا میخورید. آیا فقط وقتی گرسنه اید غذا می خورید، یا وقتی تلویزیون میبینید یه اسنک می خورید؟ آیا وقتی استرس دارید یا وقتی کسلید میخورید؟ وقتی تنهایید؟ برای جایزه دادن به خودتون؟

وقتی تمایلات احساسی خودتان برای خوردن را تشخیص دادید، می توانید به تدریج روی تغییر عادات و گرایشات ذهنیتان  که در رژیم غذایی گذشته تان بوده کار کنید.

استراتژی هایی برای مبارزه با خوردن احساسی

برای بزرگتر دیدن تصویر روی آن کلیک کنید

  • اگر بعد از یک روز طولانی به غذا روی میارید، راههای دیگری برای به آرامش رسیدن خودتان و تخلیه استرستان پیدا کنید. کتابی مطالعه کنید و یک چای گیاهی دم کنیدو بنوشید، دوش آب گرم بگیرید، یا منظره زیبایی تماشا کنید.

  • اگر وقتی احساس کمبود انرژی می کنید غذا می خورید، روش دیگری برای بهبود پیدا کنید. تو محله یه پیادهروی کنید، به یک موسیقی انرژیک گوش بدین، ورزشهای کششی انجام بدین یا بپر بپر کنید. یا یه چرت کوچولو بزنید حدود نیم ساعت البته یا کمتر.

  • اگر وقتی تنهایید و کسلید غذا می خورید، به جای اینکه راه یخچال را طی کنید برید پیش دوستی آشنایی. به دوستی که باعث شادیتون میشه زنگ بزنید، سگتون را ببرید بیرون، بدوید، یا برید جاهای عمومی(کتابخونه، مرکزخرید، خواربارفروشی…هرجایی که مردم باشن).

  • اگر وقتی استرس دارید غذا میخورید، راههای سالمتری برای آرام کردن خودتو پیدا کنید. ورزش کنید، یوگا ، مدیتیشن، ورزش های هوازی کار کنید.  استرس خودتون را مدیریت کنید.

تاکید میکنم در این قسمت ما فقط منظورمون خوردن های احساسی بود، به قسمت قبل رجوع کنید به خودتون ریاضت ندین یه وقت بگید فلانی چرت میگه!!!

بخش دوم

بخش اول

پایان بخش سوم ، این مطلب همچنان ادامه دارد…

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

این مطلبم ببینید

مواد غذایی چربی سوز که به لاغری کمک می کنند

مواد غذایی چربی سوز را بشناسید

مواد غذایی چربی سوز را بشناسید برخی از افراد هستند که نگران چاقی و اضافه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *