خانه / سلامت و سبک زندگی / روانشناسی / چگونه می توان اعتماد به نفس را در خود ایجاد کرد: ۶نکته ضروری و بدون صرف وقت
سقف کشسان

چگونه می توان اعتماد به نفس را در خود ایجاد کرد: ۶نکته ضروری و بدون صرف وقت

 چگونه می توان اعتماد به نفس را در خود ایجاد کرد

“هرگز سرتون را خم نکنید، همیشه سرتون را بالا بگیرید. و به دنیا مستقیم نگاه کنید.”

هلن کلر

من معتقدم یکی از بزرگترین آرزوهای هر فردی این است که در موقعیت های مختلف زندگیش احساس اعتماد به نفس بیشتری کند. اما چگونه؟

دوستانی که خودشان اعتماد به نفس زیادی دارند به شما می گویند”خوب کاری نداره فقط بااعتماد به نفس باش!” که این جمله برای کسانی که خودشان اعتماد به نفس ضعیفی دارند اصلا به درد نمی خورد.

در این مقاله برخی نکات مفیدی که می تواند به بهبود سطح اعتماد به نفستان کمک کند آورده شده است.

۱.      عمل کنید!

“اگر تصمیم دارید وظیفه خاصی را انجام دهید، حتما حتی اگر کار خسته کننده ، طاقت فرسا و نفرت انگیزی است به هر قیمتی که شده آن را انجام دهید. رسیدن به اعتماد به نفس در انجام کارهای طاقت فرسا و خسته کننده است.”

توماس بنت

“بی کاری شک و ترس را بوجود می آورد. کار اعتماد به نفس و شجاعت را ایجاد می کند. اگر میخواهید به ترستان غلبه کنید ، در خانه نشینید و فکر کنید. برید بیرون و مشغول شید. “

دال کارنگی

مهمترین قدم در ساختن اعتماد به نفس این است که وارد عمل شوید. یه کاری را شروع کنید و آن را به سرانجام برسانید. در خانه نشستن  و به آن فکر کردن فقط حال شما را بدتر می کند.خیلی ساده است.اما همیشه هم انجامش راحت نیست. برای اینکه آن را کمی راحت کنید، در اینجا سه روش برای ساده کردن اینکه شما حرکت کنید آورده شده است:

·         در زمان حال باشید. این به شما کمک می کند تا دست از فکر کردن بردارید و و برید و کاری را که می خواهید انجام دهید.ویکی از روش هایی که شما را در زمان حال نگه می دارد این است که برای یکی دو دقیقه فقط روی تنفستان تمرکز کنید.

·         خودتان را سبک کنید. یکی از روش هایی که شما را از انجام کاری  منصرف می کند این است که شما فکر می کنید آن خیلی سخت و عظیم و ترسناک است. اما اگر شما خودتان را آرام کنید و کمی سبک کنید متوجه می شوید که آن مشکلات و احساسات منفی فقط زاییده ی ذهن شما هستند. وقتی شما راحت تر به مسائل نگاه کنید راحت تر می توانید آن ها را انجام دهید.

·         واقعا بخواهید. بنابراین وارد عمل شدن دیگر از روی اجبار نیست. عمل کردن یک موضوع طبیعی می شود. چیزی که شما نمی توانید برای انجامش صبر کنید.

۲.      با ترس هایتان مواجه شوید

“یک روش برای پرورش اعتماد به نفس این است که کارهایی را که از انجامشان می ترسید انجام دهید.”

ویلیام جنینگگز برایان

این توصیه که به خودتان اظهارات قطعی بگویید مثلا ماهها جلوی آیینه با خودتان تمرین کنید درست است که مفید است اما اگر شما به جمله فوق توجه نکنید و با ترستان مواجه نشوید هرگز اعتماد به نفس عمیق و بنیادی نخواهید داشت. تجربه ی مواجه با ترس واقعا در ساخت اعتماد به نفس موثر است. در زیر نکاتی برای کمک به شما آورده شده است.

·         کنجکاو باشید. اگر شما به ترسهایتان چسبیده  باشید  خودتان را محدود می کنید بین خودتان و سایر چیزها/افراد یک مرزی قرار می دهید. ولی وقتی کنجکاو باشید مشاهداتتان تغییر می کنند و جهان به روی شما باز می شود. کنجکاوی همراه اشتیاق و انتظار است آنوقت شما مسائل جالب دیگری برای فکر کردن دارید تا اینکه تمرکزتان را روی ترسهایتان قرار دهید. اما چگونه کنجکاو شوید؟یکی از روش هایش این است که به این فکر کنید که زندگی در گذشته چه قدر جالب بوده و به دنبال کشف و تجربیات جدید باشید.

·         ترس نتیجه ی تفسیر غلط است. ما مانند هر انسانی به دنبال الگو ها هستیم. مشکل اینجاست که ما معمولا الگو های منفی و اشتباهی را در زندگی براساس یک یا دو تجربه، یا قضاوت غلطی که روی وضعیت داشتیم، یا بر اساس ارتباطات احمقانه ای که داشتیم،  بدست می آوریم. اگر شما فقط روی تفکرات خودتان باور داشته باشید هر چیزی که آنها به شما می گویند باور می کنید. برای تمرین افکارتان را خیلی

جدی نگیرید. بسیاری از مواقع آنها و حافظه ی شما تاحدی نادرست هستند.

۳.      ترتیبی را که مسائل اتفاق می افتند درک کنید.

ممکن است موقعیتی که در آن قرار دارید یا کاری که می خواهید انجام دهید الان به نظرتان ترسناک باشد. اما بعد از آنکه آن را چندین مرتبه انجام دادید به خودتان می گویید “همین بود؟” حتی ممکن است از خودتان ناراحت شوید که چرا خیلی وقت پیش آن را انجام نمی دادید.

۴.      آماده شوید.

“کلید موفقیت، اعتماد به نفس است و کلید اعتماد به نفس در آماده شدن.”

آرتور اش

اگر چیزی در باره ی کاری که می خواهید انجام دهید ندانید به راحتی در ترس گم می شوید و شروع به ساخت سناریو های ترسناک در ذهنتان می کنید که اگر من این کار را انجام دهم چه و چه و چه می شود. آماده کردن خودتان و تحقیق پیرامون آن و آموخته کردن خود به شما بسیار کمک می کند. برای مثال با نوشتن مکرر متن سخنرانیتان از تسلط خود روی آن اطمینان حاصل کنید. تکنیک های تنفس و آرام کردن خودتان را تمرین کنید. این آماده کردن خودتان قبل از عمل باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

بنابراین آماده کردن باعث می شود شما احساس راحتی و اعتماد بیشتری داشته باشید. اما توجه کنید که در فاز آماده سازی هم گیر نکنید و آن را راهی برای انجام ندادن قرار دهید.

۵.      توجه کنید شکست و یا اشتباه کردن شما را نمی کشد.

“اعتماد به نفس همیشه از انجام کار درست سرچشمه نمی گیرد بلکه از نترسیدن از انجام کار اشتباه سرچشمه می گیرد.”

Peter T. Mcintyre

اگر شکست خوردید آسمان به زمین نمیاید. دوباره شما باید با ترستان مواجه شوید. میلیون ها انسان قبل از شما به این کشف رسیدند که شکست شما را نمی کشد. حتی اشتباه کردن. آسمان به زمین نمی افتد. این چیزی است که مردمی که هنوز ترس دارند به آن فکر نمی کنند. شکست به شما کمک می کند:

·         یادبگیرید. به جای اینکه به شکست به عنوان یک چیز وحشتناکی نگاه کنید به آن به چشم تجربه ای آموزنده نگاه کنید. وقتی در موقعیت شکست هستید از خود بپرسید در این موقعیت من چه می توانم      بیاموزم؟

·         شما به تجربه ای دست پیدا می کنید که به طرق دیگر به آن نمی رسیدید. منطقا شما می خواهید از اشتباهات و شکست های دیگران بیاموزید. این روش همیشه جوابگو نیست. گاهی اوقات شما باید درس  خودتان را از تجربه ای که خودتان کرده اید بگیرید.

·         قوی تر می شوید. هربار که شکست می خورید به آن بیشتر عادت میکنید. متوجه می شوید که دنیا به آخر نمی رسد و حساسیتتان کم می شود شما می توانید از عهده ی مسائلی که چندین سال قبل برایتان دشوار بود برآیید. وقتی شما شکست می خورید یعنی شانس خود را امتحان کرده اید صرفا نترسیدید و هیچ کاری انجام ندادید. و این نشانه ی شجاعت و اراده ی شماست.

·         شانس شما برای موفقیت افزایش می یابد. هربار که شکست می خورید آموخته می شویدو قدرت درونیتان را افزایش می دهید. بنابراین هر شکست بیشتر و بیشتر شما را به سمت موفقیت سوق می دهد.

به خاطر داشته باشید دنیا دور شما نمی چرخد. مردم اهمیت چندانی به کاری که شما می کنید نمی دهند. آنها زندگی خود را دارند.آنها چندان در مورد شما فکر نمی کنند یا شما را زیر نظر ندارند که شما چه اشتباهی کردید و یا کی شکست خوردید.

از این نگرانی نداشته باشید که همه در حال نظاره ی شما هستند.

۶.      شروع به شناختن خود و خواسته های خود از زندگی کنید.

“دنیا همیشه برای مردمانی که عملشان نشان می دهد که می دانند به کجا می روند جایگاه دارد.”

ناپلئون هیل

هرگز به حرف کسانی که به شما می گویند نمی توانید این یا آن را انجام دهید گوش نکنید. به مردم ملحق شوید بازی کنید مدرسه برید اما هرگز هرگز به آنها اجازه ندهید شما را وادار به پذیرش این امر کنند که مسائل خیلی سخت و غیر ممکن هستند.

برای ساخت اعتماد به نفس شما باشید خودتان را بهتر بشناسید. بگردید با ترس هایتان مواجه شوید. شکست بخورید تا بفهمید که سخت نیست. از آن تجربیات قوی تر شوید و درونتان را آرام کنید. با انجام کارهای متعدد بفهمید که چه چیزی شما را برمی انگیزد.

وقتی شما خودتان را بشناسید و چیزی که از زندگی می خواهید را فهمیدید نه چیزی که دیگران به شما می گویند که می خواهید شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.

پیزی که دیگران می گویند اثری ندارد و ناکارآمد است زیرا شما خودتان را بهتر از دیگران می شناسید. و وقتی که شما تمام این تجربیات را بدست آوردید و خودتان را شناختید به افکارتان و تصمیم هایتان و توانایی هایتان اعتماد بیشتری خواهید کرد. به ثبات و تمرکز می رسید. البته رسیدن به آن زمان بر است. شما مهم این است که شما شروع کردید.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *