خانه / مد روز / چانه زدن هنگام خرید! اصول و قواعد چانه زدن با فروشنده
سقف کشسان

چانه زدن هنگام خرید! اصول و قواعد چانه زدن با فروشنده

چانه زدن هنگام خرید! اصول و قواعد چانه زدن با فروشنده

چانه زدن

آیا شما در چانه زنی فرد موفقی هستید ؟ یکی از لذت های خرید کردن چانه زدن (bargain) است! البته این چانه زدن مخصوص محصولاتی است که کارخانه ای نیستند و قیمت ثابتی ندارند! برخی از فروشگاهها و اجناس قیمت های مقطوع دارند در مورد آنها اصلا نمی توان چانه زنی کرد ولی برخی از محصولات را می توان چانه زد! البته هیچ وقت شور چیزی را در نیاورید! پیش از هر چیز هم فروشنده را ارزیابی کنید به خاطر یک تخفیف ساده باعث ناراحتی خودتان نشید! در اینجور مواقع من کلا از خرید جنس پشیمان می شم وقتی میدونم فروشنده بی انصاف و گرون فروش و بد اخلاق و .. است! حال با استفاده از نکات زیر شاید بتوانید مهارت چانه زدن در خرید خود را افزایش دهید!!

اگر خاطره جالبی هم از چانه زنی خودتان دارید در قسمت دیدگاهها ارسال کنید با تشکر

با این نکات ساده در چانی زدن موفق تر ظاهر شوید

 ۱-سعی کنید رابطه خوبی با فروشنده برقرار کنید

در موقعیتی مناسب اسم کوچک فروشنده را بپرسید و گاهی اوقات هنگام مکالمه با فروشنده اسمش را به کار ببرید. اسم کوچک خودتان را نیزبه فروشنده بگویید، این باعث ازبین بردن سدهای ارتباطی می‌شود. حتی می‌توانید درموردهوا کمی صحبت کنید موانع روابطی را با کمی شوخی و گرم گرفتن ازبین ببرید.

۲- صبر داشته باشید سریع وارد چانه زنی نشوید

اجازه بدهید فروشنده درمورد جنسی که شما می‌خواهید خریداری کنید توضیح بدهد حتی اگر خودتان هم ازپیش اطلاعاتی دارید اجازه بدهید فروشنده کار خود را انجام دهد این امر به آن‌ها آرامش می‌دهد. سعی کنید در۵ دقیقه اول حرفی از قیمت به میان نیاورید وپس از یک مکالمه اولیه به سراغ چانه زنی بروید.

۳- موضع خود را عوض نکنید

فکر نکنید که با توضیحاتی که فروشندگان می‌دهند به دنبال سود بیشتر هستند اجازه بدهید توضیحات را بدهند و تا می‌توانید در مورد جنس مورد نظر سوال کنید این رویه موضع مکالمه را به سمت شما تغییر می‌دهد.

۴- در مورد قیمت

هیچ‌گاه بودجه‌ای را که دارید چه درست و چه غلط با فروشنده درمیان نگذارید چرا که با این کار راه مانور بیشتر در فروش را برای فروشنده باز می‌کنید. هنگام چانه زدن ازقیمت پایین‌تر شروع کنید مثلاً برای جنس ۰۰۰/۱۰۰ تومانی پیشنهاد ۰۰۰/۹۵ تومان ندهید چرا که راه را برای خودتان می‌بندید اگر قیمتی پیشنهاد دادید که فروشنده گفت: «حتماً شوخی می‌کنید، قیمت تمام شده‌اش برای ما بیشتر است». قیمت خوبی را نشانه گرفته‌اید که درحین مکالمه پیشنهادتان را بالا ببرید. زمانی که فروشنده در حال بالا بردن پیشنهاد تخفیف شماست، سکوت کنید این به فروشنده نشان می‌دهد که شما استرسی برای خرید حتمی آن جنس ندارید.

۵- موارد جانبی خرید

قبل ازاینکه وارد مذاکره برای چانه زنی بشوید تمام فروشگاه را به خوبی نگاه کنید شاید چیزهای کم قیمت‌تری که احساس می‌کنید نیاز داشته باشید درهنگام مذاکره به کمکتان بیایند یا آن‌ها را مجانی طلب کنید و یا قیمت را روی آیتم اصلی و آن آیتم اضافی با هم پایین بیاورید. البته زمانی این استراتژی را استفاده کنید که به سختی چانه زده‌اید ومطمئن هستید که فروشنده قیمت را پایین‌تر نمی‌آورد.

۶- همیشه چانه بزنید

قانون بسیار ساده چانه زنی به این اصل متکی است هرچه بیشتر چانه بزنی مهارت بیشتری درچانه زنی پیدا خواهی کرد بنابراین نه تنها برای اقلام گران و اصلی بلکه گاهی برای اقلام ریز نیز مهارت خود را امتحان کنید و تجربه کسب کنید.

۷- بعد از خرید

هنگامی که خرید مورد نظرتان را به خوبی انجام دادید تنها با تشکر کردن مغازه را ترک نکنید سعی کنید نکته مشترکی برای برقراری یک دوستی دورادور با آن فروشنده را پیدا کنید طوری نشان دهید که حتماً مشتاق برقراری رابطه دوستی دورادور با فروشنده هستید این مدل رفتاری خریدهای آینده شما را از آن فروشنده نیز تسهیل می‌کند.

منبع سایت کتاب اول

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

۲ دیدگاه ها

  1. به نظرم چانه زدن زیاد قشنگ نیست ! اگه تو بازار باشی و قیمت ها رو بدونی ، معلومه کدوم فروشنده گرون می فروشه کدوم با انصافه ! آخه یه سری ها تا مرز دعوا پیش می رن . این جور مواقع این صحنه ها رو آدم می بینه خجالتش میاد 🙁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *