خانه / آشپزی و تغذیه / پایه پای – خمیر پای
سقف کشسان

پایه پای – خمیر پای

پایه پای – خمیر پای

 درست کردن خمیر پای روش های مختلفی دارد مثل درست کردن کیک شکلاتی! اگر روشی را می شناسید که قبلا زیاد امتحان کردید و باهاش آموخته شدید توصیه می کنم همان را ادامه دهید. این پست برای کسانی است که مبتدی هستند یا مثل من هر دستوری را امتحان کردن نتیجه دلخواهشان را نداشته. البته سایرین هم ممکن است نکاتی ار آن بیاموزند

پایه پای - خمیر پای

ابزار مورد نیاز:

دستگاه غذا ساز: دستگاه غذا ساز کره را به خوبی برش می زند و آن را برای پایه پای آماده می کند اونم فقط در چند ثانیه.

اگر همچنان اصرار دارید با دست درست کنید حواستان باشد حرارت انگشتانتان کره را گرم می کند که برای خمیر پای اصلا خوب نیست پس سریع عمل کنید

وردنه بزرگ: برای پهن کردن خمیر . با توجه به اندازه قالبتان. خمیر را روی یک سطح سفت باز کنید که تمیز و خنک باشد.

قالب : اکثر قالب های پای ۲۲ سانتی یا همان ۹ اینچی، سرامیکی و یا فلزی هستند.

برای پیش پخت: اگر احتیاج داشته باشید خمیر پای را یکبار به تنهایی بپزید باید روی آن را فویل بپیچید و برای اینکه خمیر پای تحمل وزن مواد رویی که بعدا اضافه می شود را داشته باشد کمی آن را با لوبیا خشک سنگین کنید.

مواد لازم خمیر پای:

  1. آرد سفید ۱و ¼ پیمانه
  2. شکر ۲ قاشق چایخوری
  3. نمک   ½ قاشق چایخوری
  4. کره بدون نمک ½ پیمانه آن را به مکعب های نیم سانتی ببرید.
  5. آب یخ ۴ قاشق غذاخوری

نکات:  توجه داشته باشید برای یک خمیر پای خوب حتما باید در تمام مراحل خمیر را خنک نگهداشت. حتی بعد از آماده شدن خمیر آن را در یخچال بگذارید، حتی بعد از قرار دادنش در قالب.هر چه قدر خمیرتان سرد باشد و کمتر با انگشتانتان تماس داشته باشد بهتر است.

خمیر را زیاد ورز ندهید اشتباه محض است که خمیر پای را ورز دهید! ورز زیاد باعث می شود خمیرتان سفت بشه و یا موقع پخت کوچک شود.اگر در غذا ساز آن را مخلوط کردید سریعا گردش کنید و در یخچال قرار دهید.

تمرین کنید! اصلا امیدتان را از دست ندهید با تمرین درست کردن پای های خوشمزه را یاد می گیرید.

طرز تهیه خمیر پای:

آرد، شکر، نمک را در غذاساز بریزید و مخلوط کنید. نصف کره ها را بریزید و ۲ ثانیه مخلوط کنیدو ۲ تا ۳ مرتبه باقی کره ها را اضافه کنید و هم بزنید تا ترکیب شوند.

آب  را روی خمیر بپاشید.سپس با قاشق مایع را با خمیر ترکیب کنید تا مواد به هم بچسبند. زیاد با خمیر کار نکنید با دستتان خمیر را از غذا ساز خارج کرده و به شکل گرد درآورید و در کیسه بگذارید برای یک ساعت تا ۳ روز می توانید خمی را در یخچال بگذارید.

برای باز کردن خمیر یک لایه پای:

خمیر را از یخچال درآورده و روی سطح صافی که آرد پاشی کردید قرار دهید اگر لازم است روی خمیر و وردنه را آردپاشی کنید. خمیر را به شکل دایره ای با قطر ۳۰ سانت باز کنید و ضخامت خمیر باید حدود ۳ میلیمتر باشد. این اندازه برای قالب ۲۲ سانتی مناسب است. به آرامی خمیر را در قالب قرار دهید و بدون آنکه بکشیدش در قالب فشار دهید.

خمیر اضافه را می توانید قیچی کنید و از لبه ها تنها ۲.۵ سانت بماند خوب است. قسمت اضافی دور را نیز به داخل برگردانید و لبه ها را فرم دهید.سطح خمیر را میتوانید چنگال بزنید تا پف نکند. ۱۰ دقیقه دیگر در فریزر قرار دهید تا دوباره کره سفت شود.

ممکن است طبق دستور پایتان احتیاجی به اینکه خمیر را به تنهایی بپزید نداشته باشید. اما اگر در دستور قید شده باشد روی خمیرتان را فویل آلومینیوم قرار داده و با سنگین کردن آن کاملا آن را روی خمیر قرار دهید و برای مدت ۱۵ دقیقه در حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد بپزید

سپس خمیر را درآورده و به آرامی فویل را از روی آن بردارید. اگر لازم باشد خمیر طلایی شود ۱۰ تا ۱۲ دیگر در فر بگذارید

خمیر دو لایه:

مواد دستور را دو برابر کنید، خمیر را به دو نیم تقسیم کنید و هر کدام را در کیسه قرار داده و برای یک ساعت تا سه روز در یخچال بگذارید.

خمیر زیرین را مانند خمیر یک لایه باز کنید. خمیر رویی را هم باز کنید اندازه بزنید سپس هر دو را ده دقیقه در فریزر قرار دهید.

اگر میخواهید خمیر بیشتر طلایی شود و یا شکری باشد کمی شیر یا سفیده تخم مرغ روی آن بمالید و در صورت تمایل کمی شکر رویش بپاشید.

پایه پای - خمیر پای


پایه پای - خمیر پای پایه پای - خمیر پایپایه پای - خمیر پای

پایه پای - خمیر پای پایه پای - خمیر پای

پایه پای - خمیر پای پایه پای - خمیر پای پایه پای - خمیر پای پایه پای - خمیر پای

*************************

تهیه شده توسط سایت سلام بانو!

منبع اصلی: سایتgimmesomeoven.com

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *