خانه / آرایش و زیبایی / نکاتی مهم درباره ریزش مو
سقف کشسان

نکاتی مهم درباره ریزش مو

rizesh_moo_moshtak

نکاتی مهم درباره ریزش مو

به گزارش مهر، دکتر امیر هوشنگ احسانی متخصص بیماری‌های پوست و مو با بیان اینکه ۳۰ درصد و حتی تا ۵۰ درصد از مراجعات بیماران پوستی، مشکلات مو و خصوصاً ریزش مو است، گفت: برای جوان‌ترها شاید مو خیلی مهم باشد و زمانی که علائم اولیه کم شدن مو اتفاق می‌افتد، به متخصصان پوست و مو مراجعه می‌کنند. به طور طبیعی مو در فرآیند رویش و ریزش قرار دارد. درصد کمی از موها در فاز رویش و درصد کمی هم در فاز ریزش قرار دارند و در طول روز به طور متوسط ۷۰ تا ۱۲۰ مو ریزش دارند که طبیعی تلقی می‌شود. در این مورد در واقع موها با ریشه از پوست سر جدا نمی‌شوند و فقط تنه مو می‌ریزد.
وی با بیان اینکه شمارش ریزش مو خیلی سخت است، بنابراین باید به دنبال تغییر الگوی ریزش مو بود، افزود: مثلاً فرد می‌گوید در گذشته، صبح که از خواب بیدار می‌شد، تعداد موهای ریخته شده بر روی بالشش خیلی کمتر بود و الان زیاد شده است.
در رشته پوست و مو ابزارهای تشخیصی کیفی و کمی وجود دارد که به متخصص کمک می‌کند تا مقدار ریزش مو را بررسی کند. اگر فردی دو تا سه روز حمام نرفته باشد و در چند ساعت اخیر موهایش را شانه نکرده باشد، اگر از جاهای مختلف سر تعدادی مو را به صورت آرام بکشیم، اگر تعداد قابل ملاحظه‌ای مو جدا شود نشان دهنده این است که درصد موهای در فاز ریزش، زیاد و غیرطبیعی است.
همچنین می‌توان با فشار بیشتری تعدادی از موهای سر را کند و با کمک پاتوبیولوژی درصد موهای در فاز رشد و موهای در فاز ریزش را بررسی کرد. اگر در زیر میکروسکوپ درصد موهای در فاز ریزش از ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر باشد، ممکن است فرد دچار روند فعال ریزش مو باشد.
احسانی با بیان اینکه مهمترین علت ریزش مو، ریزش موی ارثی و ژنتیکی و هورمونی است و به خصوص ژنتیک یک فاکتور بسیار مهم در ریزش مو است و احتمالاً باعث ریزش موهای جلو و کف سر می‌شود، ادامه داد: موهای پشت سر گیرنده برای هورمون‌های مردانه ندارد، برای همین در کاشت مو، از موهای این قسمت استفاده می‌شود. در ریزش موی ارثی و تحت تاثیر ژنتیک، موهای افراد شاید در ۱۸ سالگی و شاید در ۳۰ سالگی در فاز ریزش قرار می گیرند. این موضوع بستگی به زمان فعالیت ژن دارد که در افراد مختلف، متفاوت است و هنوز جواب برای آن وجود ندارد.
این متخصص بیماری‌های پوست و مو با بیان این که در حول و حوش سن یائسگی، ریزش مو ممکن است در خانم‌ها اتفاق بیفتد، گفت: چون بالانس هورمونی به هم می‌خورد و درصد هورمون‌های زنانگی کم و غلبه به نفع هورمون‌های مردانگی پیش می‌رود. در بعضی خانم‌ها این موضوع اتفاق می‌افتد و در بعضی دیگر این طور نیست که در اینجا در کنار عوامل دیگر بحث ژنتیک هم می‌تواند مطرح شود. داروهایی هست که در این مقطع می‌تواند اثر هورمون مردانه را کم کند.
وی ادامه داد: یکی از علت‌های مهم ریزش مو در خانم‌ها (حتی در سنین پایین‌تر) ریزش مو با الگوی مردانه است. در ریزش موی خانم‌ها، ابتدا مسائل هورمونی و تخمدان‌ها و وجود کیست‌های تخمدان‌ها بررسی می‌شود و اگر این موارد نرمال بودند، این ریزش مو، در دسته‌بندی ریزش با الگوی مردانه قرار می‌گیرد.
این متخصص بیماری‌های پوست و مو در پایان با بیان اینکه اگر ریزش مو به مدت طولانی اتفاق بیفتد، حتماً باید بررسی در مورد مقدار آهن، کم‌خونی‌ها، کم‌کاری و پرکاری تیروئید، مصرف داروهای مختلف و داروهای نیروزا در بدنسازی و همچنین بیماری‌هایی که فرد به آنها مبتلا است، انجام شود، اظهارکرد: در ریزش موهای ارثی، حتی با تشخیص این مورد، تنها تا ۶۰ ال ۷۰ درصد موارد قابل درمان هستند.

منبع: عصر ایران

بانوی اول

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *