خانه / سلامت و سبک زندگی / روغن کنجد و خواص شگفت‌انگیز آن
سقف کشسان

روغن کنجد و خواص شگفت‌انگیز آن

روغن کنجد و خواص شگفت‌انگیز آن

موارد مصرف روغن کنجد :

عمدتاً مصرف خوراکی دارد و در صنایع داروسازی از آن به عنوان حلال در محلول های تزریقی عضلانی استفاده می شود و استعمال خارجی آن بر اندام های مختلف بدن می باشد. روغن کنجد به عنوان پادزهر سموم نیز به کار گرفته می شود.همچنین در درمان لک سوختگی روی بدن استفاده دارد.

مصرف مداوم کنجد میتواند بر تقویت حافظه تاثیر گذار باشد. روغن کنجد روغن خوراکی حاصل از دانه های کنجد می باشد که یک روغن پخت و پز در کشورهای جنوب هند، چین، ژاپن، خاورمیانه، کره استفاده می شود و همچنین به عنوان یک تقویت کننده عطر و طعم در غذاهای آسیای جنوب شرقی کاربرد دارد.

روغن کنجد از دانه کنجد غنی شده گرفته شده است که جایگزین طب گردیده است. بعنوان ماساژ سنتی و انواع شیوه های درمانی به روز استفاده می شود. طب سنتی در هند واقع در منطقه “آیورودا” از روغن کنجد جهت آرام کردن علائم مربوط به استرس استفاده می شود . تحقیقاتی که در حال اجرا است، نشان می دهد که وجود آنتی اکسیدان غنی شده و چربی های اشباع نشده در روغن کنجد می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. این روغن بعنوان محبوبترین روغن در آسیا و همچنین یکی از اصلی ترین محصول روغنی شناخته شده است، به منظوراستخراج روغن با توجه به محدودیت برداشت دستی وجود دارد امروزه از روش های مدرن برای تولید آن استفاده می گردد.

روغن کنجد

ویتامین ها و مواد معدنی روغن کنجد:

روغن کنجد منبع ویتامین E است. ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و با پایین آوردن سطح کلسترول خون در ارتباط است. روغن کنجد نیز حاوی منیزیم، مس، کلسیم، آهن، روی، و ویتامین B6 . مس به آرتریت روماتوئید و منیزیم به سلامت تنفسی وعروقی و کلسیم برای پیشگیری از سرطان کولون، پوکی استخوان، میگرن و PMS کمک می کند و روی ، برای سلامتی استخوان کمک می کند. علاوه بر این مزیت ها روغن کنجد از ویتامینE سرشار است، تحقیقات کافی در خواص دارویی روغن کنجد وجود دارد.

خواص دارویی روغن کنجد:

فشار خون: روغن کنجد دارای درصد بالایی از اسیدهای چرب اشباع نشده (اسیدهای چرب امگا ۶)میباشد، اما منحصر به فرد است که آن را در دمای اتاق نگه می دارند. علت این است که دارای دو مواد نگهدارنده به طور طبیعی، سسمول وکنجد می باشد. (به طور معمول، تنها روغن که عمدتا متشکل از امگا ۶ و چربی اشباع شده مانند روغن زیتون، در دمای اتاق نگه داری میشود). با توجه به وجود سطوح بالایی از اسیدهای چرب غیر اشباع شده در روغن کنجد، که ممکن است به کنترل فشار خون کمک کند، این را می توان در پخت و پز به جای سایر روغن های خوراکی استفاده کرد و برای کمک به کاهش فشار خون بالا و جهت کنترل فشار خون بالا به میزان کم و در حد نیاز دارو مصرف کرد. اثر چربی بر فشار خون ممکن است به دلیل وجود اسیدهای چرب پوفا و ترکیب کنجد و لیگنین موجود در روغن کنجد میباشد، آزمایشات و محاسبات نشان داده است که هر دو ترکیبات فشار خون بالا را کاهش می دهد. لیگنین کنجد باعث جلوگیری از سنتز و جذب کلسیم در حیوانات میشود .

استخراج عصاره یا روغن کنجد:

روغن کنجد یکی از چند روغن چربی (روغن آفتابگردان) توصیه شده که جهت استخراج روغن چربی استفاده میشود.

خواص درمانی روغن کنجد:

موجب درخشانی، شفافیت و براقی پوست صورت می شود. کمک به دفع سنگ های کلیوی به شرط تداوم در مصرف ،برطرف کننده سوزش معده ،از بین برنده لکه های سیاه پوستی

منبع http://fa.wikipedia.org

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *