خانه / ورزش / نکات ورزشی / درد پهلو هنگام دویدن و جلوگیری و روش درمان آن
سقف کشسان

درد پهلو هنگام دویدن و جلوگیری و روش درمان آن

 درد پهلو هنگام دویدن

درد پهلو دردی تند و شدید در زیر قفسه سینه است، که بیشتر در سمت چپ حس می شود.  اکثر کسانی که تازه دویدن را شروع کردند و نفس های سریع و سطحی می کشند دچار این درد می شوند.

 

علت درد پهلو

اینکه دقیقا علت ایجاد این درد چیست نامشخص است، برخی ورزشکارها می گویند هنگامی که نزدیک دویدنشان غذای زیادی می خورند و یا وقتی دویدنشان را سریع آغاز می کنند دچار این درد می شوند.

اما علارغم باور عمومی نوشیدن آب هنگام دویدن سبب درد پهلو نمی شود. 

جلوگیری از درد پهلو

صرف نظر از اینکه چه چیزی سبب درد پهلو می شود، می توانید از آن جلوگیری کنید. اگر دچار درد پهلو می شوید یک ساعت قبل از دویدن چیزی نخورید. آب بنوشید… از نوشیدنی های حاوی شکر اجتناب کنید. و قبل از دویدن بدن خود را گرم کنید.

موثرترین راه برای جلوگیری از درد پهلو تنفس است. حتما از راه بینی نفس بگیرید و از راه دهان خارج کنید. نفس عمیق بکشید.

دویدن در هوای سرد درد پهلو هم به همراه دارد، چون تا قبل از آنکه بدنتان گرم شود هوای سرد را وارد ریه های خود می کنید. اگر در هوای سرد می دوید سعی کنید شال ببندید و از پشت آن تنفس کنید.

درمان درد پهلو حین دویدن

اول انگشتتان را در جاییکه درد را احساس می کنید فشار دهید… الگوی نفس کشیدنتان را تغییر دهید. نفس عمیق بکشید تا دیافراگم پایین برود. چند ثانیه نفستان را نگهدارید و سپس با فشار از دهانتان خارج کنید.

و سعی کنید هنگامی که پای چپتان را زمین می گذارید نفستان را خارج کنید. (توضیح: کبد شما زیر دیافراگم در سمت راست قرار دارد، وقتی شما نفستان را خارج می کنید دیافراگم به سمت بالا میره ، اما وقتی شما در همین لحظه پای راستتان را زمین بگذارید کبد به سمت پایین کشیده می شود که مخالف حرکت دیافراگم است در نتیجه دیافراگم دچار اسپاسم و به طبع آن شما دچاد درد پهلو می شوید ولی اگر موقع بازدم پای چپ را زمین بگذارید ابتلا به این درد را کاهش میدهید. )

اگر هیچکدام از روش ها موثر نبودند بایستید و چند ثانیه در حالیکه روی تنفستان تمرکز می کنید سریع راه بروید . بعد از آنکه درد از بین رفت دوباره به دویدن ادامه دهید.

البته به مرور این درد از بین خواهد رفت، پس از آن نترسید.

 

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

۲ دیدگاه ها

  1. سلام من زیاد نمیدوم اما معمولا راه مدرسه تا خونرو پیاده میام که چهل و پنج دقیقه راهه و بعد درد شدیدی این ناحیرو در بر میگیره که فقط با ایستادن خوب میشه چیزه مهمی نیست؟

    • سلام من پزشک نیستم می تونید از پزشک کمک بگیرید ولی تجربه شخصی خودم وقتی تند هم راه میرفتم اینجوری میشدم اگر سعی کنی موقع راه رفتن تنفس های منظم داشته باشی و طبق متن عمل کنی بهتر میشی الان این درد به ندرت سراغم میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *