خانه / سلامت و سبک زندگی / بیماری ها، پیشگیری، درمان / بهترین زمان خوردن مکمل های ویتامین
سقف کشسان

بهترین زمان خوردن مکمل های ویتامین

بهترین زمان خوردن مکمل های ویتامین

 

مصرف مکمل های ویتامین

مصرف ویتامین ها یکی از راههای افزایش ذخیره مواد مغذی بدن شماست. زمان مصرف ویتامین ها به اندازه ی خود مصرف آنها مهم است. بهترین زمان برای مصرف مکمل های ویتامین چه وقت است؟ با هم مصاحبه ای که از Melissa Dorval کارشناس تغذیه شده است را مرور می کنیم:

سوال: چرا باید برخی ویتامین ها را در زمان های خاصی مصرف کرد؟

برخی از ویتامین ها و مکمل ها باید همراه وعده غذایی مصرف شوند تا جذب بهتری داشته باشند در حالی که برخی دیگر را باید با معده خالی مصرف کرد.

سوال: کدام ویتامین ها را باید صبح قبل از صبحانه مصرف کرد؟

توصیه می شود SAM-e را با معده خالی و سی دقیقه قبل از صبحانه میل فرمایید. اگر باید مقدار بیشتر از یک وعده از آن استفاده کنید بهتر است زمان دوم وقتی باشد که معده تان خالی است-حداقل یک ساعت بعد از غذا و بعد از خوردن دست کم سی دقیقه صبر کنید سپس غذا میل کنید. و توجه کنید SAM-e را نزدیک به ساعت خوابتان میل نکنید زیرا مقدار انرژی بدنتان را افزایش میدهد و این روی خواب شبانه شما تاثیر می گذارد.

سوال: چه ویتامین هایی را باید همراه با صبحانه مصرف کرد؟

اکثر ویتامین ها را میتوان هنگام صبحانه میل نمود از جمله مولتی ویتامین، ب کمپلکس، ویتامین E و ویتامین C. خوردن این ویتامین ها هنگام صبح باعث می شود روزمان را هم به خوبی آغاز کنیم و چون در منزل هستیم احتمال فراموش کردنشان هم کمتر است همچنین ویتامین های گروه ب از جمله مولتی ویتامین و ب کملکس کمک می کنند تا غذا به انرژی تبدیل شود و روزتان را پرانرژی آغاز کنید.اما یک نکته را باید مورد توجه قرار دهید که چنانچه مولتی ویتامین های شما حاوی آهن است از مصرف کلسیم باید خودداری کنید. کلسیم با جذب آهن تداخل پیدا می کند.اگر مولتی ویتامین صبحگاهتون حاوی آهن است کلسیم را با وعده غذایی دیگرتان در روز مثل ناهار و یا شام مصرف کنید. شاید جالب باشد بدانید ویتامین C به جذب بهتر آهن کمک میکند. بنابرین همراه مکمل آهنتان آب پرتغال میل نمایید.

سوال: چه ویتامین هایی باید قبل یا بعد از نهار استفاده شوند؟

اگر برایتان راحت تر است تا ویتامین هایتان را همراه نهار میل میکنید بنابراین مولتی ویتامین، ب کمپلکس، ویتامین E ، ویتامین C و سایر ویتامین ها را در این وعده میل نمایید. نکته اصلی در این است که ویتامین هایتان را همراه غذا میل کنید تا جذب بهتری داشته باشند. و بار دیگر ذکر می شود که مولتی ویتامین های شامل آهن را همراه کلسیم مصرف نکنید البته برخی مولتی ویتامینها مقدار کمی کلسیم دارند که این مقدار کم به جذب آهن تاثیری ندارد.

سوال: چه ویتامین هایی را باید قبل یا هنگام شام میل کرد؟

کلسیم را میتوان همراه شام میل کرد یا یکساعت بعد از شام. نوع کلسیمی که مصرف میکنید تعیین کننده ی این است که آیا میتوانید آن را با شکم خالی هم میل کنید یا حتما با یک وعده غذایی باید میل شود. کلسیم کربنات حتما باید با غذا میل شود. در صورتی کلسیم سیترات را می توان با یا بدون غذا میل کرد حتی بین وعده های غذایی در میان روز. بهتر است ویتامین های دیگه را تا قبل از فرا رسیدن شب مصرف کرده باشید و منتظر شام نمانده باشید.

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *