خانه / آشپزی و تغذیه / انواع روغن های خوراکی , مزایا و طریقه استفاده از روغن های خوراکی مختلف
سقف کشسان

انواع روغن های خوراکی , مزایا و طریقه استفاده از روغن های خوراکی مختلف

انواع روغن های خوراکی,مزایا و طریقه استفاده از روغن های خوراکی مختلف

یکی از حیاتی‌ترین و اصلی ترین مواد در پختن غذا (بخصوص غذاهای ایرانی) و همچنین سلامتی افراد، روغن است. اگر مسئولیت آشپزی در منزل به عهده شما است و یا به نحوه پخت و پز غذا اهمیت می‌دهید، بی‌شک یکی از دغدغه‌هایتان انتخاب نوع روغن است و این سوال‌ها حتما برایتان پیش آمده که آیا روغن زیتون را می‌توان حرارت داد؟ روغن کانولا چیست؟ روغن کنجد چه مزایایی دارد؟ و…

روغن خوراکی

در زیر به معرفی انواع روغن می‌پردازیم. یادآور می‌شود ترتیب روغن‌ها به صورت تصادفی نوشته شده است.

۱-    روغن کانولا

این روغن که از سوی انجمن متخصصان آمریکایی و همچنین انجمن قلب آمریکا بعنوان یک روغن مناسب (که نسبت چربی خوب آن نسبت به چربی بد آن بیشتر است) و حاوی اسیدهای چرب و سودمند امگا ۳ شناخته شده است از دانه‌های زراعی گرفته می‌شود. نام این روغن از اختصار عبارت انگلیسی «روغن کانادایی، با اسید کم» Canadian oil، low acid گرفته شده است. اولین بار دانه‌های روغنی کانولا در زمین‌های زراعی کانادا کاشته و برداشته شدند. مطالعات روی این روغن نشان می‌دهد که باعث کاهش اسید اوریک می‌شود.
بهترین روش استفاده از روغن کانولا: استفاده در پخت و پز – سرخ کردن سریع (مدت زمان کم)

۲-    روغن آفتابگردان

روغن‌های آفتابگردان (با لینولئیک و اولئیک بالا) سطح قابل توجهی از ویتامین E را در خود دارند. این روغن‌ها از دانه‌های آفتابگردان تهیه می‌شوند (دانه‌های روغنی آفتابگردان با دانه‌های غیر روغنی که از آن‌ها اسنک و شیرینی درست می‌کنند فرق دارد). روغن آفتابگردان برای کسانی که کلسترول دارند مناسب است چرا که اسیدهای چرب اشباع آن کم و حاوی اسید اولئیک زیاد می‌باشد.
بهترین روش استفاده از روغن آفتابگردان: پخت و پز با شعله زیاد، سرخ کردن و سوخاری کردن

۳-    مارگارین

مارگارین که گاهی به آن اولئو نیز گفته می‌شود یک واژه کلی و به اصطلاح فراشمول برای انواع کره‌هایی است که زیر مجموعه آن قرار می‌گیرند. البته مارگارین نوعی از چربی است که مستقیما از گیاه و حیوانات به دست می‌آید. امروزه مارگارین‌های غیر هیدروژنی از باقی کره‌ها سالم‌تر شناخته می‌شوند چرا که چربی‌های ترانس ندارند.
بهترین روش استفاده از مارگارین: آغشتن سطح نان به مارگارین و گرم کردن در توس‌تر

۴-    روغن نارگیل

روغن نارگیل که به آن روغن گرمسیری نیز می‌گویند از بخش قهوه‌ای رنگ نارگیل گرفته می‌شود. به علت وفور چربی اشباع موجود در این روغن (نزدیک به ۹۰٪) مردم تمایل زیادی به مصرف آن ندارند زیرا وجود چربی‌های اشباع رابطه مستقیم با سطح چربی بد خون (LDL) دارد. این روغن در جنوب آسیا که درختان نارگیل زیادی دارند همچنان پرمصرف محسوب می‌شود.
بهترین روش استفاده از روغن نارگیل: پخت و پز و سرخ کردن (بعلت قابلیت تحمل زیاد دما)

۵-    روغن زیتون

این روغن که از میوه درخت زیتون استخراج می‌شود بعلت خواص خوب (محافظت از قلب)، داشتن ویتامین E زیاد و همچنین طعم خوشایند، طرفداران زیادی دارد. روغن زیتون با درجات و کیفیت‌های مختلف در بازار وجود دارد. به علت داشتن چربی غیراشباع، مصرف منظم این روغن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
بهترین روش استفاده از روغن زیتون: استفاده در سالاد‌ها و غذاهایی که سرد خورده می‌شوند، استفاده در حرارت کم و پخت و پز ملایم (زیر ۳۲۰ درجه)

۶-    کره

از چربی موجود در شیر پستانداران کره بدست می‌آید. البته این چربی با نمک، طعم دهنده‌ها و مواد نگهدارنده ترکیب می‌شود. کره حاوی چربی اشباع و کلسترول است و بعنوان یک روغن پخت و پز سالم توصیه نمی‌شود اما خوب، بسیاری از مردم همچنان بعلت طعم لذیذ آن از کره در پخت و پز استفاده می‌کنند.
بهترین روش استفاده از کره: استفاده در شیرینی پزی، استفاده در تهیه سس‌ها (حرارت کم و در زمان کم)

۷-    روغن گردو

در کشورهای آسیایی روغن گردو در پخت و پز زیاد استفاده می‌شود. رایحه خوش این روغن (که از مغز گردو گرفته شده است) طرفداران زیادی برایش دست و پا کرده است اما همچنان درباره سالم بودن یا نبودن این روغن در پخت و پز اختلاف نظر وجود دارد. البته عمده چربی موجود در این روغن آکا است که یک مونو چربی غیراشباع و در واقع چربی «خوب» به شمار می‌رود.
بهترین روش استفاده از روغن گردو: سرخ کردن (به مدت طولانی)

۸-    روغن نخل خرما

اگر روغن نخل خرما را از خود میوه نخل (خود خرما) استخراج کنند بسیار خوشمزه است در غیر اینصورت اگر روغن از هسته خرما تهیه شود طعم خوبی ندارد. به هر حال محققان معتقدند که هر دو نوع روغن نخل خرما روغن سالمی نیستند. روغن هسته خرما معمولا به خاطر قیمت ارزان آن، زیاد بودن و ویژگی‌های مناسبی که برای ذوب شدن دارد مورد پسند کارخانه‌ها می‌باشد! در حالیکه روغن میوه خرما به خاطر چربی کمتر اشباعی که دارد و همچنین به علت ویژگی‌های آنتی‌اکسدانش نسبتا سالم‌تر بشمار می‌رود.
بهترین روش استفاده از روغن نخل خرما: سرخ کردن

۹-    روغن هسته انگور

همانطور که از نامش پیداست این روغن از هسته انگور استخراج می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی محققان توانسته‌اند صنعتی راه‌اندازی کنند تا از هسته انگور که روغن کمی دارد، روغن تهیه کرده و در دسترس عموم قرار دهند. این روغن حاوی مقدار زیادی ویتامین E است (دو برابر روغن زیتون) و غیرهیدروژنه، بدون کلسترول و حاوی مقدار اندکی چربی اشباع می‌باشد. از همه مهم‌تر اینکه این روغن منبع امگا ۶ بوده و برای قلب بسیار مفید است.
بهترین روش استفاده از روغن هسته انگور: استفاده برای انواع سالاد و غذاهای سرد، استفاده در پخت و پز و سرخ کردن (در مدت زمان کوتاه)

۱۰-    روغن کنجد

روغن کنجد که از دانه‌های روغنی کنجد به دست می‌آید هم خوردنی است و هم خاصیت درمانی دارد. این روغن که ملکه روغن‌ها نامیده می‌شود به دلیل آنتی‌باکتریال بودنش برای استفاده روی پوست و درمان بیماری‌های پوستی تجویز می‌شود. روغن کنجد رایحه بسیار خوشی نیز دارد. روغن کنجد دارای خواص آنتی‌اکسیدان، آنتی‌باکتریال و ضد سرطانی بوده و عاری از کلسترول می‌باشد.
بهترین روش استفاده از روغن کنجد: استفاده در پخت و پز و سرخ کردن

منبع سایت کتاب اول

Print Friendly, PDF & Email
Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *